Yazar:

Faça Jilet izi Yara izleri Skar

Bunalım sonucunda özellikle kola jilet atılmasına bağlı izler oldukça yaydındır ve hasta için çok rahatsız edicidir. Bu izleri tamamen yoketmek günümüzde henüz mümkün değildir. Çünkü oluşan iz, derinin kesilmesinden sonra o kısmı dolduran skar adını verdiğimiz tam deri karşılığı olmayan bağ dokusudur. Bu nedenle deriden farklı olan bu doku iz olarak karşımıza çıkar. Bu iz derinin derin tabakalarına indiği için bunun düzeltilmesi ancak kesilip çıkarılmasıyla mümkündür. Kesilip dikilmesi durumunda ise yine iz kalacaktır.

Bu izlerin giderilmesi için lazer ya da dermabrazyon (cildin zımparalanması) gibi metodlar hastalara önerilmektedir. Ancak bunların hiçbiri bu izlerin yokedilmesine yönelik değil, izlerin etrafındaki derinin renginin açılarak kamufle edilmesine dayanmaktadır ve kesinlikle iyi sonuç vermemektedir.

Bu durumda jilet ya da faça izlerinin giderilmesinde en uygunu bu izlerin bulunduğu deri kısmının çıkarılarak kolun uzunlamasına dikilmesidir. Bu durumda uzunlamasına tek uzun bir çizgi şeklinde iz kalacak ve bir ameliyat izine dönüşecektir. Bu iz büyük olasılıkla bir süre sonra genişleyecektir. Çıkarılan derinin eni ne kadar geniş ise izin genişleme oranı o kadar fazla olacaktır. Önkolda ortalama 4 cm enine kadar deri çıkarılabilmektedir. Bu metodun faydası izlerin görünümü ve anlamının değişerek bir ameliyat izi görünümüne dönüşmesidir.

 
-->>SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!

Google+

Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.