Yazar:

Vajina

Vajina özellikle doğum sırasında deforme olur ve yapısı bozulabilir. Vajina yapısının bozulması sonucunda, cinsel ilişki sırasında vajina nemlenmesi de bozularak kadın ve erkeğin ilişkiden aldığı zevki azaltarak cinsel doyumsuzluğa neden olabilir. Diğer bir durumda özellikle ilk normal doğumda vajina girişindeki dokuların parçalanmaması için doğum sırasında epizyotomi denilen kesi yapılır. Doğum sonrasında epizyotomi kesisi dikilir. Bu dikişin özensiz yapılması ya da iyileşme sırasında iltihaplanması, dikiş açılması sonucunda vajina girişi bollaşabilir ya da doğum yırtığı denilen kötü iz kalabilir.

vajinaTüm bu durumlar vajina estetiği ya da vajina daraltma ameliyatı ile düzeltilebilir. Vajina daraltma ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Vajina cinsel organın giriş kısmı olup tük şeklindedir. Vajina dış kısmına vulva denir. Vulva, dışta büyük dudaklar, içte küçük dudaklar ve üstte klitoris yapılarını içerir. Büyük dudaklar ergenlikten sonra tüyle kaplanır. Küçük dudaklar ise vajina girişini kapatır. Küçük dudakların aşırı büyük olması bazen rahatsız edici boyutta olabilir. Bu durum labioplasti ameliyatı ile düzeltilir. Labioplasti genellikle lokal anestezi altında yapılır. Labioplasti ameliyatında fazla olan kısımlar çıkarılır ve dikilir. Labioplasti ameliyatı kızlık zarı ya da bekarete zarar vermez. Labioplasti ameliyatı ile birlikte vajina daraltma ameliyatı ya da kızlık zarı ameliyatı yapılabilir. Kızlık zarı, vajen girişindeki dokular kullanılarak yapılmaktadır.

Vajina daraltma ameliyatında vajina girişi ve ön kısmından fazla olan doku çıkarılır. Sonra uygun dikişlerle kas tabakası ve mukoza tabakaları dikilir. Daha sonra vajina girişi ve dışı daraltılarak dikilir. Ameliyatta eriyen dikişler kullanılır. Ameliyat sonrası 3 gün duş alınmaz. Ameliyat sonrası hijyen ve temziliğe dikkat edilmelidir. Vajina daraltma ameliyatından sonra 4-6 hafta kadar cinsel ilişki yasaklanır.


 
-->>SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!

Google+

Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.