Yazar:

Liposakşın Yağ Alma

Egzesiz ve sporla birlikte diyet yapılarak ideal kiloya yaklaştıktan sonra hala giderilemeyen bölgesel yağ birikimlerinin alınması için liposakşın yapılabilir. Liposakşın zayıflama ya da kilo verme ameliyatı değildir. Ancak belli bölgelerden yağ birikimlerinin çıkarılmasını sağlar. Liposakşın ile yağ alınan bölgede daha sonra tekrar yağ toplanması zorlaşır ancak aşırı kilo alma durumunda yine orada bir miktar yağ toplanabilir.

Liposakşın uygulanacak hastanın öncelikle aşırı kilolu (morbid obez) olmaması gerekir. Böyle bir hastada liposakşın yapılması durumunda yağ embolisi riski yüksektir. Yağ embolisi, yağ hücrelerinin kan damarlarına karışarak dolaşımla küçük çaplı bir damara gelince damarı tıkayabilir. Tıkanan damarın beslediği dokularda ise hücre ölümü gerçekleşir. Bu hücreler kalp ya da akciğer hücreleri ise hayatı tehdit edebilir.

Liposakşın uygulamasında yağ embolisi riskini arttıran diğer faktör, alınan yağ miktarıdır. Beş litreye kadar yağ güvenli olarak alınabilir. Ancak daha fazla alındığında yağ embolisi riski birden artmaktadır.

Liposakşın uygulamasından sonra hemen kilonuzun ve bedeninizin azalmasını beklemeyiniz. Çünkü liposakşın yapılan bölgede oluşan ödem ve su tutulması bunu önler. Bölgedeki ödem ortalama bir ay sonra azalmaya başlar ve bununla birlikte kilonuz ve beden çapınız azalmaya başlar.  Bu süre zarfında yani liposakşın sonrasında bir ay korse giyilmesi gerekir. Liposakşın için özel yapılan korse, hareketleriniz sırasında ağrı oluşmasını önler, deriyi baskılarak tabana yapışmasını sağlar, ödemi azaltır ve kanamayı önler. Dilerseniz bir aydan sonra da korse takabilirsiniz, ancak bir ay sonrasında egzerislere, hareketlere başlanması uygun olur. Yine liposakşın bölgesine uygulanacak masjların faydası vardır.

 
-->>SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!

Google+

Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.