Yazar:

Kulak Estetiği

Kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olduğu duruma kepçe kulak denir ve bu durum, kulak estetiği ya da kepçe kulak ameliyatı ile düzeltilebilir. Kulak estetiği en kalıcı ve sağlıklı olarak ameliyat ile yapılabilir. Kulak estetiği ameliyatı, kulak arkasından yapılır ve iz arkadan görünmez. Ayrıca kalacak iz 6-12 ay sonra iyice azalır neredeyse kaybolur. Tabii önceden hangi hastada ne kadar iz kalacağı bilinemez, test edilemez. Fakat estetik cerrah, en az iz kalması için gereken tedbirleri alır.

kulak estetiğiKulak estetiği ameliyatında özel dikişler kullanılır. Kıkırdak kıvrılması gereken yerlerden törpülenerek özel dikişlerle dikilir. Ameliyat sonucu kalıcıdır. Ancak çok çok nadiren ameliyattan sonraki 1-2 ay içinde kıkırdak gevşeyebilir, kulak açılabilir. Bu durumda ikinci bir girişim ile kulak kıkrdağı tekrar kıvrılarak dikilir.

Kulak estetiği 12-14 yaş üzerinde lokal anestesi altında yapılır. Bu yaşın altında yani 6-12 yaş arasında hasta koopere olamayacağı için daha çok genel anestezi altında yapılır. Ameliyat yaşı en erken 6 yaştır. Bu yaşta kulak gelişiminin % 90'ı tamamlanır.  Yine de bu kadar erken yaşta ameliyat yapmak için özellikle çocuğun ameliyat olmayı istemesi uygun olur. Çocuk ameliyatı istemiyorken, anne babasının zorlaması ile ameliyat yapılması doğru değildir kanısındayım.

Ameliyat sonrası sıkı bir sargı yapılır. Ertesi gün sargı açılarak saç bandı takılır. Saç bandı 4 gün sürekli sonra 1 hafta geceleri takılır.

 
-->>SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!

Google+

Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.