Yazar:

Kulak Ameliyatı

Kulak kepçesinin öne doğru normalden daha fazla kıvrık olmasına kepçe kulak denir ve bu durum kulak estetiği ya da kulak ameliyatı ile düzeltilebilir. 

Kepçe kulak ameliyatı en erken 6 yaşında yapılır. Altı yaşta kulak gelişiminin % 90'ı tamamlanmıştır. BU çağda özellikle psikolojik problem oluşabileceği düşünülüyorsa ve çocuk ameliyat için istekli ise kepçe kulak estetiği kulak ameliyatı yapılabilir. Kulak ameliyatı 6-12 yaş arasında daha çok genel anestezi altında yani tamamen uyutularak yapılır. 12 yaş üzerinde ise sadece kulak uyuşturularak yani lokal anestezi altında yapılabilir. Lokal anestezi daha basit bir uygulama olup, hasta poliklinik şartlarında ayaktan ameliyat edilerek hemen geri gönderilebilir.

Ameliyat anestezi ile başlar. Anestezi sağlandıktan sonra kulak arkasından deri kesisi yapılır. Kıkırdak zarı kaldırıldıktan sonra kıkırdak kıvrım yapılacak kısımlardan törpülenerek inceltilir. Daha sonra kıkırdağa özel dikişler konur. Bu dikişler kıkırdak tekrar kalınlaşırken kıvrık şekilde kalmasını sağlar.

Ameliyat sonunda kulakları örten sıkı bir sargı yapılır. Ertesi gün sargılar açılarak kulak arkasına gazlı bez konup saç bandı takılır. Saç bandı n egevşek ne de sıkı olmamalıdır. Saç bandı 4 gün sürekli, bir hafta geceleri takılır. Kulak estetiği sonrası bakım çok önemlidir, çünkü ameliyat sonucunu etkileyebilir.

Ameliyat sonrasında antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır.


-->>SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!

Google+

Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.