Yazar:

Kol Germe Bacak Germe

Yer çekimi, yaşlanma ve aşırı kilo alıp vermeye bağlı olarak, omuz ile dirsek arasındaki üst kol bölümünde deride önemli değişiklikler meydana gelebilmektedir, bu sarkmalar kol germe ya da bacak germe ile düzeltilebilir. Deri ve derialtındaki yağ dokusunda ortaya çıkan yapısal değişiklikler, kolda kırışıklık ve özellikle de sarkmalara neden olmaktadır. Bu istenmeyen değişiklikler kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine yol açmakta ve kısa kollu ya da askılı kıyafetler giymesinden kaçınmasına neden olacak psikolojik sorunlar yaratabilmektedir. Kol bölgesinde ortaya çıkan sarkmalar, kol germe ameliyatı, liposakşın, yağ enjeksiyonu gibi farklı metodlarla düzeltilebilir.

Kol ve omuz arasındaki bölümde aşırı kilo almaya bağlı bir hacim artışı ve bu nedenle bir sarkma söz konusu ise bu bölgeye uygulanacak liposakşın, fazla olan yağ dokusunun ve neden olduğu sarkıklığın kolaylıkla ve izsiz bir şekilde giderilmesini sağlayacaktır. Derideki sarkıklık liposakşın ile tedavi edilemeyecek şekilde fazla ise bu durumda kol germe ameliyatı yapılır. Ameliyat lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir. Yaklaşık 1,5 saat sürmektedir.
KKol germe ameliyatında sarkıklık yaratan fazla deri dokusu ve altındaki bir miktar yağ dokusu omuzdan dirseğe doğru uzanan elips şeklinde bir kesi ile çıkarılır. Sarkmanın çok fazla olmadığı durumunda  ameliyat izi koltuk altında saklanabilir. Ancak sarkma fazla ise bu durumda ameliyat sonunda omuzdan dirseğe doğru uzanan kol yana açıldığında altta kalan bir iz oluşacaktır. İzin uzunluğu fazla olan derinin miktarına bağlı olarak değişmektedir. Ancak bu iz kolun vücuda yakın olan iç kısmına ve koltuk altına gizlenmektedir. Kol germe ameliyatından hemen sonra iz kızarık olabilir, fakat birkaç ay sonra solarak deri rengine yakın bir renk alır ve daha da belirsiz hale gelir.

Bacak Germe

Aynı sarkmalar bacakta olduğunda yine bacak iç yüzünden kasığa doğru deri fazlalığı çıkarılabilir. Deride sarkma fazla değilse sadece liposakşın yeterli olabilir. Deride sarkma orta derecede ise ameliyat sonunda iz kasıklarda sınırlı kalabilir. Ancak sarkma fazla ise bacak iç yüzünde dize doğru uzanan bir iz kalacaktır. Bölge itibari ile kirlenme riski olan ibr bölge olduğundan bacak germe ameliyatı sonrası pansumanlar ve temizlik ayrı bir önem taşır. Kirlenme durumunda yara geç iyileşebilir, dikişler açılabilir bu durumda daha  fazla iz kalabilir.  Bu nedenle özellikle çok rahatsız edici fazlalık ve sarkma olan hastalarda tercih edilebilen bir yöntemdir.

-->>SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!

Google+

Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.