Yazar:

Kızlık Zarı

Kızlık zarı ya da himen, bazı toplumlarda bekaret kanıtı olarak büyük önem taşır. Delikli bir zar yapısında olan himen, cinsel yaşam öncesi, vajene mikropların girişini önlediğine inanılmaktadır. Kızlık zarı, bazen doğuştan olmayabilir ya da jimnastik, bisiklet gibi bazı spor aktivitelerinde kaza sonucu yırtılabilir. Kızlık zarı yırtıldığında mutlaka kanama olmayabilir. Ayrıca kızlık zarı zannedildiği gibi vajina içinde değil hemen girişinde bulunur. Bu nedenle çok kolaylıkla yırtılabilir, zarar görebilir. Ayrıca bazı kızlık zarı yapı itibarı ile ortasında geniş bir delik (anüler) şeklinde olabilir. Bu yapıda olan kızlık zarı da ilk ilişki sırasında  kanamayabilir.

Bunun dışında cinsel ilişki sırasında da yırtılabilir. Delikli bir yapıya sahip olan kızlık zarı ya da himen dikilmesi, lokal anestezi altında yapılabilir. Onarım için daha önceki ilişki süresi ya da sayısının önemi yoktur. Yapılan ameliyat kalıcıdır, iz kalmaz. Dikişler eridiği için dikiş almak gerekmez. Ameliyat sonrası hasta yürüyerek evine gidebilir, normal yaşamına dönebilir.

Ameliyat sonrası 3 gün duş alınmamalıdır. Bu sürede istirahat edilmesi uygun olur. Ameliyat sonrasında koruyucu antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır. Ayrıca bir hafta kadar vajina bölgesinin her tuvaletten sonra antiseptik ile temizlenmesi uygun olur. Kızlık zarı dikimi ile birlikte klitoris estetiği ve labioplasti ameliyatları yapılabilir.

-->>SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!

Google+

Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.