Yazar:

Karın Estetiği

Özellikle doğum sonrası devrede toparlanamayan ve bol kalan ya da aşırı kilo alıp verme sonucunda sarkan karın derisi karın estetiği ameliyatı ile gergin hale getirilebilir. Karın estetiği karın görünümünü en etkili düzelten ameliyattır.  Karın estetiği ameliyatı ile karın bölgesinin hem yağ fazlalıkları hem de deri fazlalığı çıkarılmış olur. Bu ameliyatla birlikte eğer karın kaslarında bollaşma varsa (diastaz) bunlarda dikişlerle toplanabilir gergin hale getirilebilir.

Genellikle göbek seviyesinin altında kalan deri ve yağ fazlalığının çıkarılması mümkün olur. Göbek üstündeki deri ise göbek altına çekilir. Bu sayede göbek altı seviyesinde derideki çatlak olan kısımlar çıkarılmış olur, göbek üzerindekiler ise aşağı çekilmiş olur.

Karın germe ameliyatı öncesi devrede en önemli konularda biri sigara içen hastanın sigarayı en az 1-2 ay önce bırakmasıdır. Yoğun sigara içen hastalarda karın estetiği yapılması durumunda karın derisinde doku çürümesi yani doku ölümü, dikiş açılması, yara iyileşmesi problemleri çıkabilir. Bunlar da ameliyat sonrası yara iyileşmesini geciktirir bazen aylar sürebilir. Yine ameliyat öncesi devrede morbid obez yani çok aşırı kilolu hastalarda kilo verilmesi şarttır. Aşırı kilolu hastalarda ameliyat yapılması durumunda yağ embolisi ve yağ nekrozu riski yüksektir. Yağ nekrozu geride kalan yağ hücrelerinin ölümü ve sürkli yara içinden sarı sıvı akmasına neden olur. Bu durumda iltihaplanma riski de yükselir. İltihap ise yara dikişlerinde açılmaya neden olabilir.

Bu nedenlerle karın estetiği ya da karın germe yapılacak hastanın seçilmesi ve ameliyat öncesi hazırlık çok önemlidir. Ameliyat ortalama 3-4 saat kadar sürer. Ameliyatta çıkarılan kitle ile birlikte hasta bir miktar kan kaybeder. Bu nedenle hastanın kan tablosunun normal sınırlarda olması gerekir.

Ameliyat sonrasında hastanede 1-3 gün kadar kalınır. Drenler 1-3 gün sonra çekilir.  Ameliyat sonrasında bir ay süreyle karın estetiği için yapılmış özel korse giyilir. Korse hastanın harketleri sırasında ağrı oluşmasını önler, ayrıca ameliyat bölgesinde oluşacak kanama, şişlik, ödem durumlarını engeller. Dikişler 15-20 günde alınır.


-->>SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!

Google+

Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.