Yazar:

Göğüs Küçültme

Doğum sonrasında ya da aşırı kilo alma sonucunda veya kalıtsal olarak aşırı büyüyen meme, göğüs küçültme ameliyatı ile küçültülebilir. Göğüs küçültme için ameliyat dışında krem ya da bir ilaç yöntemi yoktur.

Göğüs küçültme ameliyatı, 18 yaş ve üzerinde yapılır. Bunun nedeni, göğüs gelişiminin bu yaşta tamamlamasıdır. Göğüs büyümesinin nedeni, gebelik sırasında aşırı kilo alma olabilir. Doğum sonrasında alınan fazla kilolar verilemeyince göğüs büyük kalabilir. Bunun dışında göğüs kalıtsal olarak (anneden) büyük olabilir.

Göğüs küçültme ameliyatından önce hastanın ön incelemeleri önemlidir. Rutin kan biyokimyası dışında meme ile ilgili olarak meme dokusunun incelenmesi gerekir. Çok çok nadir olarak göğüs büyümesi tümöral bir gelişime bağlı olabilir.  Bunun için de 40 yaşın altında eğer göğüs ile ilgili olarak ailede meme kanseri yoksa, hastanın daha önce göğüs problemi olmadıysa sadece meme ultrasonu yeterli olur. Burada şüpheli bir kitle ya da oluşum görülürse mamografi yapılabilir. Yine ailede meme kanseri öyküsü varsa, ya da hasta 40 yaş üzerinde ise ultrason ile birlikte mamografi yapılır.  Göğüs elle muayenesinde (palpasyon) şüpheli bir kite varsa yine utrason ve mamografi gerekir.

Diğer önemli konu sigara konusudur. Sigara içenlerde meme küçültme ameliyatı sonrasında meme başı çürümesi ya da deri çürümesi riski yüksektir. Çürümeden kasıt, doku ölümüdür. Bu durumda dikişler açılabilir. yara iyileşmesi gecikir, uzun süre pansuman, ya da göğüs başının yeniden onarımı gerekebilir. Yeniden onarılan göğüs başı orijinali gibi olmayabilir. Hem görüntü hem de his yönünden yetersiz olabilir. Bunun için yoğun sigara içenlerin ameliyattan enaz 1-2 ay evvel sigara içmeyi tamamen kesmesi gerekir.

Göğüs küçültme meme dokusunun kesilmesiyle yapılır. Yani meme dokusu ile birlikte onu oluşturan süt kanalları da zorunlu olarak kesilir. Buna bağlı olarak ilerde emzirme problemi olabilir.


-->>SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!

Google+

Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.