Yazar:

Estetik Ben Aldırma

Her insanda ortalama en az 10 adet ben mevcuttur. Bu nedenle tüm benleri aldırmak mümkün değildir ve gerekmez. Ancak bazı durumlarda ben aldırma gerekli olabilir. Böyle bir durumda ben özellikle görünen bir bölgede ise örneğin yüz bölgesinde ise estetik ben aldırma konusu önem kazanır.

Ben aldırma konusu halk arasında bazı yanlış bilgiler nedeniyle önemlidir. Örneğin ben aldırmanın beni azdıracağı, kansere neden olacağı gibi yanlış inanışlar halen mevcuttur. Oysa ben birkaç milimetre normal doku ile birlikte alınır ve böylece mikroskopik seviye de lezyonun tamamı çıkarılmış olur.

Özellikle travmaya maruz kalabilen boyun gibi bölgelerdeki benlerin alınması yararlı olacaktır. Bunun dışında huy değişimi gösteren çapı hızla büyüyen, renk değişimi gösteren, kanama ya da kabuklanma yapan benlerin hemen çıkarılması gerekir.

Halk arasında lazerle ben aldırma daha iyidir iz kalmaz konusu da yine yanlış inanışlardan biridir. Bir iki milimetrelik çok küçük benler lazer ışını ile yokedilebilir ve neredeyse iz kalmaz. Ancak daha büyük benlerin çıkarılmasında lazer ancak dokuyu kesmek için kullanılır ki bu durumda bıçak ile kesmeye göre daha fazla iz kalabilir. Ayrıca lazerle yakılan tahrip edilen ben dokusunun patolojik incelemesi mümkün olmaz. Bu nedenle ben yapısının iyi huylu ya da kötü huylu olduğu anlaşılamaz.

Sonuç olarak estetik ben aldırma konusunda tavsiyem cerrahi olarak benin çıkarılması ve estetik dikişlerle dikilmesidir. Bu durumda ince bir iz kalacaktır. İzsiz ameliyat yoktur. Her ameliyat bir iz bırakır ancak bazı estetik önlemlerle bu izin en az seviyede oluşması sağlanabilir.

Ben aldırma işleminden sonra mutlaka çıkarılan beni patolojik olarak incelettiriniz.


-->>SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!

Google+

Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.