Yazar:

Dolgu Maddeleri Hyaluronik Asit Lipoenjeksiyon

Dolgun dudaklar güzellik simgesi olduğu için her zaman istenen bir özellik olmuştur. Dolgun ve kalın dudaklar tabii dozunda olmak üzere çekiciliğin, doğurganlığın, seksiliğin, dişiliğin ve en önemlisi güzelliğin olmazsa olmazlarından birisi olmuştur. Dudakların aşırı ince olması halinde dolgu maddeleri ile dudaklar kalınlaştırılabilir. Kullanılan dolgu maddeleri çok güvenilir, allerji yapmayan kesinlikle vücuda zararı olmayan maddelerdir.

Yüz güzelliğinde en önemli tamamlayıcı unsurlardan biri olan dudakların da güzel olması yüzün bütünlüğünü tamamlaması açısından çok önemlidir. Dudakların büyüklüğü, dolgunluğu, ince veya kalın olması yüzün diğer elemanları olan burun, yanaklar, gözler, kaşlar, çene ve dişlerle uyumlu ve orantılı olmalıdır. Kalın ve dolgun dudaklar gençliğin ifadesi olduğu kadar incelmiş ve gevşemiş dudaklar yaşlılık ifadesidir. Dudaklar yüzün estetik görünümünde çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle dudakların diri ve dolgun görünmesi yüzümüzdeki gençlik ve sağlık ifadesini güçlendirir.

Dudaklar kimilerinde doğuştan yani ailesel olarak incedir. Kimilerinde ise yaşlanmaya bağlı olarak dokuların incelmesiyle kalınlığını kaybeder. Dokuların dolgunluğunun azalması yüzdeki deri, kas ve yağ miktarlarının azalması ve erimesi sonucudur. Yüz derisi ve bununla beraber diğer yapılar yanaklar, boyun derisi, göz kapakları, kaşlar ve tabii ki dudaklar yerçekimi ile aşağı doğru sarkar. Dudakların sarkması ile bu tip hastalarda güldükleri ve konuştukları zaman alt dişler görünür hale gelir ki alt dişlerin görülmesi yine biryaşlılık belirtisi olabilir. Gençlerde ise durum tam tersine güldükleri ve konuştukların da üst dişler daha görünür haldedir ve alt dişler görünmez. Bu da genç yüz ifadesidir.

Dudakları yapısal olarak ince olan ya da zamanla incelen, kalın ve dolgun dudaklarla yüzündeki gençlik ve güzellik ifadesini güçlendirmek isteyenler yada daha diri ve dolgun dudaklara sahip olmak isteyenlere dolgu maddeleri ile dudak kalınlaştırma yapılabilir.

Dudakları kalınlaştırmak ve kırışıkları düzelterek dolgunlaştırmak için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunları yöntemler üç ana gurupta toplanabilir; suni dolgu maddeleri, geçici dolgu maddeleri, dudakların ameliyat ile dolgunlaştırılması.

Suni dolgu maddeleri arasında sıvı silikon sayılabilir. !960 lı yıllarda oldukça fazla kullanılmış ancak çoğu hastada ortaya çıkan allerjik reaksiyonlar ve bu durumda maddenin doku içine yayılması nedeniyle çıkarılamaması sonucunda Amerikan gıda ve ilaç kuruma FDA tarafından kullanımı yasaklanmıştır.

Geçici dolgu maddeleri arasında günümüzde de en yaygın olarak kullanılan, hyaluronik asit preparatlarıdır. Normal deri dokusunda da bulunan bu maddenin uygulaması çok kolaydır ve kesinlikle allerjik reaksiyon oluşturmaz. Ancak uygulandıktan sonra 6-12 ay içinde eriyerek tamamen kaybolur. 

Geçici dolgu maddeleri arasında hastanın kendi yağ dokularının enjeksiyonu da sayılabilir (lipoenjeksiyon). Yağ enjeksiyonunda yağ hücreleri çok dayanıksız olduğu için 6-12 ay için de aktarılan yağ hücrelerinin tamamı eriyebilir ya da bir kısmı erimeden kalabilir. Bu durumda uygulama bölgesinde asimetriler oluşabilir ve düzeltilmesi için tekrar yağ enjeksiyonu gerekir.

Dudağın kendi dokuları kullanılarak yapılabilen dudak kalınlaştırma ameliyatlarında ise yapılan kesilerden iz kalma riski mevcuttur. Bu yöntemler arasında en zararsız ve risksiz olanı hyaluronik asit ile yapılan dudak kalınlaştırma işlemleridir.

Dudak dışında hyaluronik asit dolgu maddesi ile burun kenarından aşağı uzanan nazolabial çizgi doldurulabilir. Ayrıca iki kaş arasında bulunabilen derin çizgilere dolgu yapılabilir. Botoks ve dolgu aynı anda kullanılabilir. Özellikle alın ve iki kaş arasında derin çizgileri olan hastalarda botoks ve dolgu aynı anda çok daha etkili bir tedavi sağlar.

Hyaluronik asit ile yapılan dolgunun etkisi hemen anında görülür. Botoks etkisi ise 3-7 günde başlar.  İşlem 10-20 dakika sürer. Ağr olmaması için uygulamadan önce yüze anestezik krem sürülür. İşlem sonunda hafif kızarıklık ya da pembeleşme görülebilir. Ertesi gün tamamen düzelir.

Botoks  Dolgu Maddeleri

-->>SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!

Google+

Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.