Yazar:

Doğum Yırtığı

Özellikle ilk doğum sırasında normal yoldan yapılan doğum vajina girişi kesilerek epizyotomi yapılır, bu kesi uygun dikilmezse doğum yırtığı denilen durum oluşabilir. Doğum yırtığı epizyotomi yapılmadığında da oluşabilir. Sonuçta vajen girişinde kötü bir iz, genişlik ya da bolluk oluşabilir. Doğum yırtığı vajina estetiği ile düzeltilebilir. Vajina girişindeki bol deri fazlalığı çıkarılır ve kas tabakası ayrı, deri ayrı olarak estetik dikişlerle dikilir. Aynı ameliyatta klitoris estetiği yapılabilir.

Epizyotomi özellikle ilk doğumda vajinanın girişinin yırtılmaması için yapılan kontrollü bir kesidir. Bu kesinin tabaka tabaka uygun olarak dikilmesi gerekir. Uygun dikilmemesi durumunda ya da yaranın iltihaplanması, dikişlerin açılması durumunda doğum yırtığı oluşabilir.

Vajen estetiği sonrasında 6 hafta kadar cinsel ilişki yasaklanır. Ameliyat bölgesinin en az 4-5 gün titizlikle temiz tutulması gerekir. Ameliyat sonrasında antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır.

 
-->>SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!

Google+

Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.