Yazar:

Çene Estetiği Çene Cerrahisi

Çene şekil bozuklukları çene estetiği ameliyatları ile düzeltilebilir. Alt veya üst çenenin normalden kısa veya uzun olması genellikle ergenlikten önce, gelişme devresinde 14-15 yaşlarında ortaya çıkar ve gelişme tamamlandığında 18-19 yaşlarında son şeklini alır. Bu durum dişlerin üst üste basmaması ile, alt çenenin üst çeneye nazaran önde veya arkada olması ile kendini gösterir.

Bu durumun önlenmesi için 14-15 yaşlarında iken ortodonti tedavisi gerekir. Eğer 18 yaşını doldurmuş olmasına rağmen çenelerde bu bozukluk devam ediyor ise ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Alt çeneye veya üst çeneye yönelik ameliyat teknikleri vardır. Bu ameliyatlar bu konuda eğitilmiş ve tecrübeli plastik cerrahlar tarafından yapılır.

Ameliyat genel anestezi altında ortalama 2 saat kadar sürer. Ameliyattan önce dişlere bir aparey takmak gerekebilir. Ameliyattan sonra da bu aparey vasıtası ile dişlerin bir süre kapatılması gerekir.

Alt çene normalden daha önde ise (progeni prognati) çene altından boyun üst kısmında kesilerek ya da ağız içinden alt çene kemiğine ulaşılır. Yöntemlerden biri olan vertikal ramus osteotomisinde alt çene kesilerek iki parça üst üste kaydırılır ve çene geriye alınır. Kemik iyileşene kadar ortalama 6 hafta dişlere aparey takılması gerekebilir.

Alt çenenin geride olduğu (retrogeni retrognati) durumlarda ise öne alınması için kullanılan yöntemlerden biri Obwegeser osteotomisidir. Teknik olarak daha zor olan bu girişimde alt çene uzunlamasına kesilerek oluşturulan parçalar üzerinde öne doğru kaydırılır. Kemik açıklığı oluşmadığında daha kalıcı bir tedavi yapılmış olur.

Üst çenenin geride olduğu durumlarda ameliyat yine teknik olarak daha zordur. Üst çene yedi yerden kesilerek öne alınır bunlar arasında damak kemiği, burun tabanı sayılabilir. Ayrıca oluşan boşluğa kemik grefti konması gerekir.  Yine üst çenenin önde olduğu durumlarda aynı kemik kesileri yapılarak bu defa kemik fazlalığı çıkarılıp üst çene geri alınır. Dişler üzerine aparat konup kemik dokuların altı haftada iyileşmesi beklenir.

-->>SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!

Google+

Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.