Yazar:

Burun Estetiği

Burun estetiği ile burun boyutları küçültülebilir, burun daraltılabilir, burun ucu kaldırılabilir. Burun estetiği ile aynı ameliyatta burun tıkanıklığı da düzeltilebilir.  Burun nefes almamızı sağlayan önemli bir organ olması yanında yüzün merkezini oluşturan önemli bir estetik ünitedir. Yüze ilk bakışta en dikkati çeken kısımlardan biridir. Burun şeklinin eğri olması, aşırı büyük ya da uzun olması, yüzün estetik görüntüsünü bozabilir.

Yüz gelişiminde burun yapılarının çok önemi vardır. Özellikle burun septum kısmının yüz kemiklerinin gelişiminde rol oynadığı saptanmıştır. Bu nedenle yüz gelişimi tamamlanmadan burun estetiği yapılması sakıncalıdır. Burun estetiği için en erken yaş 18 dir. Ancak çok acil durumlarda burun ameliyatı daha önce yapılabilir.

Burun estetiği için karar vermeden önce hasta tüm bilgileri okumalı, riskleri, komplikasyonları öğrenmelidir. Öncelikle burun ameliyatı sonrasında hayatınızın ya da kişiliğinizin değişeceğini düşünmeyiniz. Tabii fizik olarak burun görüntünüz çok daha güzel olacaktır. Ancak burun ameliyatından mükemmel bir sonuç beklemek doğru olmaz. İyi bir sonuç beklemek daha olumludur.

Burun estetiği öncesinde hasta ile konuşularak riskler anlatılır. Hastanın, daha önce burun estetiği yapılmış hastaların estetik resimleri gösterilerek yorum yapması istenir. Bu yorumlar, hastanın beklentilerini ortaya koyar. Beklentileri makul olan, imkansız şeyler istemeyen hasta, ameliyat için uygun hastadır.

Özellikle elinde bir meşhur kişi ya da artist resmi ile gelen ve "ben buna benzemek istiyorum" diyen hasta, burun estetiği için pek uygun olmayabilir. Çünkü her insanın yüz yapısı farklıdır.

Burun estetiği öncesinde bazı doktorlar hastalara estetik ameliyatın sonucunu bilgisayar programı ile sanal olarak göstermektedirler. Bu pek doğru bir uygulama değildir. Çünkü bilgisayardan çıkan sonucun, ameliyata pek katkısı yoktur ve ameliyat sonucu bu resimden çok farklı olabilir. Estetik bilgisayar resmi daha çok hastayı ikna etmek için kullanılmaktadır. İşin doğrusu kararsız olan bir hastayı burun estetiği ameliyatına ikna etmeye çalışmak hatalıdır. Öncelikle hasta burun estetiği için kararlı ve istekli olmalıdır.

Burun ameliyatı ortalama 1- 1.5 saat sürer. Lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Gewnel anestezi yapıldığında hasta hiç bir şey duymaz tam bir uyku halindedir. Lokal anestezide ise hasta uyanıktır.
Ameliyat sonunda burun boşluklarına tampon konur, burun üzerine alçı atel yerleştirilir. Burun tamponu 3-4 gün sonra alçı ise 10 gün sonra çıkarılır.

Ameliyat sonrası gözler etrafında şişlik ve morluklar oluşacaktır. Burundan hafif sızıntı şeklinde kanama olacaktır. Kanama birkaç günde duracaktır.

Burunda oluşan şişliklerin % 90 ı bir ayda geçer. Kalan şişlikler 6-12 ayda düzelir. Bu sürede burun şekli son halini alacaktır.

-->>SORUNUZ VARSA GÖNDERİNİZ!

Google+

Yasal Uyarı:

Bu sitedeki bilgi yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için Uyarılar sayfasını okuyunuz.